От падането на голямата стена (физическа и незрима), разделяща Европа на два блока, българските музиканти неизменно бленуват своя голям "пробив на Запад".
В пълен противовес на това Павел Стойчев осъществява своята мечта за успех далеч на Изток – в наситената с традиции Индия, натоварена с мистика и неугасващо от хилядолетия обаяние.
И думата "мечта" е намесена тук неслучайно – магията на Изтока отдавна е оказала своето влияние върху Павел, затова в етно ембиънт проекта му "Сурбахар" (Surbahar) звучат както български кавал, така и традиционни индийски вокали и перкусия.
"Още в средата на 90-те години на миналия век започна интересът ми към източните култури и традиции – казва той. – Все повече установявам, че
българските ни корени идват нейде от Изток."
ОЩЕ ПО ТЕМАТА
Павел отдавна си задава въпроси за това откъде идва, защо е роден тук, има ли конкретна мисия, какво представляват планетите, звездите, галактиките, времето, измеренията, защо има радост и страдание… "Индия до голяма степен успя да отговори на тези мои въпроси" – споделя той.
И е особено показателно, че първото физическо издание на проекта му, кръстено просто The Om Remains the Same, излезе на 27 януари тази година под шапката на индийската звукозаписна компания "Чил ом рекърдс" (Chill Om Records), а от индийския "Ролинг стоун" още преди това спретват представяне на музиканта. Освен на физически носител, албумът може да бъде открит в дигиталните магазини Beatport, Junodownloads и iTunes, като налице са всички предпоставки това да е един отличен старт за "Сурбахар".
Всъщност Павел е
всичко друго, но не и новак
на българската сцена. Още през 90-те действа в недрата на зародилата се тогава експериментална сцена и става един от основните участници в много симпатичната и смело авангардна група Band of Mad Women. За кратко е в "Блуба Лу" (BlubaLu.net) и сдружението "Жълта музика", но тези дни се занимава основно с проекта си Tubifex, организирането на феста "Артмосферик" (Artmospheric) и, разбира се, със "Сурбахар".
И макар че заигравките с народната музика бяха отчетливи още в дисковете на Band of Mad Women, в The Om Remains the Same те са изведени на преден план – това е перфектният звук за медитация, отпускащ и наситен с аромата на няколко култури, релевантен както в София и Родопите, така и в Мумбай и Гоа.
"В албума
съм се опитал да пресъздам духа и красивата природа на България –
казва Стойчев, – и заветите на ведическите текстове, съчетавайки традиционни български и индийски инструменти и вокали с ненатрапчиви медни и духови инструменти в комбинация с дълбоки и мелодични електронни форми."
Павел вече има ясни планове за бъдещето. "В момента работя по завършването и издаването на нов албум, който е почти готов и носи заглавието Passenger of the Galaxy – казва музикантът. – Ако всичко върви по план, той се очаква да излезе най-късно в края на тази година." По всяка вероятност дискът ще бъде издаден от Beat & Pieces, с който Павел преговаря от края на 2010 г.
Междувременно той
подготвя и оформя участието си
на няколко международни фестивала. Участва и в проект на "Артмосферик", озаглавен Ambient Nights, който бе проведен на два пъти в София в началото на годината, като второто му издание бе по повод официалното представяне на албума. "Проектът включва както "Сурбахар", така и други артисти от България и чужбина – споделя Павел. – Също така очакваме да представим следващите издания и в други градове от страната."
На въпроса какво още ще се случи на тазгодишния "Артмосферик", в организирането на който той има основно участие, Павел отговаря: "Артмосферик" е много специално събитие за мен – той е като продължение на предходните фестивали, които съм организирал. Основно проекта го движим трима души, но за финалната му реализация сме създали екип от десетки съмишленици – хора, истински отдадени в областите, в които се изявяват."
Поради финансовия колапс в държавата и недостига на средства за културни събития Павел Стойчев и другите организатори са принудени да представят тазгодишния фестивал в значително по-малък формат.
"Искрено се надяваме догодина през ранното лято на 2012 г. да имаме възможността да зарадваме аудиторията с една наистина дългоочаквана и вълнуваща програма" – казва той.